28. novembril 2023 toimus Tallinnas pressikonverents WHO lepingute teemal, kus esinesid ettekannetega Anti Poolamets (jurist, poliitik, Eesti), Philipp Kruse (jurist, Šveits) ja Dr Meryl Nass (sisearst (Maine, USA), bioloogilise sõja epidemioloog ja siberi katku ekspert). Konverentsi modereerisid dr Helen Lasn (PhD) ja Karl Olaf Rääk.
Peamine põhjus konverentsi kokku kutsumiseks on Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) töörühma poolt algatatud muudatusettepanekute tegemine kehtivasse Rahvusvaheliste Tervise-eeskirjade dokumenti (2005).[1]
Üldsuse eest suures osas varjatult toimunud läbirääkimiste tulemusel on tervise-eeskirjade teksti jõudnud mitmeid muudatusi, mis on vastuolus vaba maailma väärtuste, inimõiguste ja indiviidi kehalise puutumatusega. Tõenäoliselt muutuksid tänaseks kohtulikult ebaseaduslikeks tunnistatud Covid-19 kriisis kasutatud meetmed tulevaste tervisekriiside korral meile kohustuslikuks. Milline on võimalus, et WHO võtab endale õiguse nende poolt määratud tingimustel väljakuulutatud rahvatervise hädaolukorra puhul sundida meid eirama siseriiklikke seadusi, seal hulgas Eesti Vabariigi põhiseadust?
Kui Eesti riigi poolt saadetakse enne käesoleva aasta 1. detsembrit WHO peadirektorile teade, et Eesti ei nõustu Rahvusvaheliste Tervise-eeskirjade jõustumistähtaja lühendamisega, siis saab meie riik ühe aasta ajapikendust ja muudatusettepanekud hakkavad kehtima meile 12 kuu asemel 24 kuud pärast nende kinnitamist.[2]
Juhul, kui liikmesriik siiski soovib muudatusettepanekute kiiremat jõustumist, on võimalik jõustumistähtaja tagasilükkamine igal ajal tagasi võtta.[2] Enne seda tuleks aga tervise-eeskirjade dokument avatult ja põhjalikult koos arstide, teadlaste, juristide ning inimõiguste spetsialistidega läbi töötada. Pressikonverents annab osalejale hea võimaluse end teemaga kurssi viia. Tegu on esimese WHO lepingute muudatusi puudutava avaliku diskussiooniga Eestis.
Konverentsi korraldas MTÜ WCH Estonia, mis on rahvusvahelise organisatsiooni World Council for Health (WCH) liige.[3] WCH on ülemaailmne tervisenõukogu, mis kogunes esmakordselt 2021. aastal Inglismaal koroonakriisi tipphetkel. Nõukogu moodustasid erinevate riikide terviseeksperdid, et kaitsta inimõigusi ja tervisevabadust, seistes negatiivsete rahvatervist puudutavate otsuste vastu eesmärgiga säilitada isikuvabadust ning tagada meditsiinieetika põhimõtted.
WCH-ga on tänaseks liitunud 45-s riigis kokku üle 200 organisatsiooni, kus erinevate valdkondade eksperdid (nt meditsiini-, keskkonna-, energeetikateadlased ja mitmete teiste valdkondade esindajad) teevad koostööd selle nimel, et elukeskkond saaks kas vähemalt samaväärseks või veelgi paremaks, kui see oli enne koroonakriisi ning et saaksime elada inimväärset elu vabas demokraatlikus ausas, heatahtlikus ning õiglases ühiskonnas.
WCH Estonia saatis 15. novembril kutse pressikonverentsil osalemiseks Riigikogu liikmetele, Vabariigi Presidendile, peaministrile, õiguskantslerile, terviseministrile, sotsiaalministeeriumile, kaitseministeeriumile ja justiitsministeeriumile.