28. novembril 2023 võttis Euroopa Komisjon vastu rakendusmääruse, millega pikendatakse glüfosaadi kasutamist järgnevaks 10 aastaks. 2017. aastal oli antud sellele herbitsiidile vaid viieaastane kasutusloa pikendus.
Meie kõigi jaoks on söömine tõenäoliselt sedavõrd rutiinne ja iseenesest mõistetav tegevus, et enamike toidukordade juures ei hakata põhjalikult analüüsima, mis täpselt seedetrakti kaudu organismi satub. Loomulikult on „tervislik toitumine“ üldteada käibefraas ning enamik inimesi püüabki tõepoolest ka igapäevarutiinis tervislikult toituda, kuid tervislik ei pruugi alati olla nii tervislik, kui eeldame. Miks? Üks asi on toidu toitaineline koostis, hoopis teine asi aga mitmesuguse ained, mida toit võib sisaldada ning mille olemasolu pigem vähendab toidu tervislikkust.
Toit võib sisaldada mitmeid toidu töötlemisel kasutatavaid lisaaineid, millest kaugeltki mitte kõik ei muuda toitu tervislikumaks, aga paraku ka taimekaitsevahendite jääke. Üks taimekaitsevahenditest, mille kasutamise lubatavuse ümber on olnud kogu maailmas viimastel aastatel tõsine poleemika, on põldudel umbrohu tõrjeks kasutatav glüfosaat.
Glüfosaat on aminohappe glütsiini fosfoonrühma sisaldav derivaat. Umbrohumürgina toimib see aine hästi lihtsustatult öeldes nii, et peetub kogu taimne valgusüntees. Glüfosaat on maailmas enim kasutatav umbrohutõrjevahend. Eestis müüdi aastal 2022 põllumajanduslikuks kasutamiseks statistikaameti andmetel 269 199,12 kg glüfosaati.
Glüfosaati kastatakse nii umbrohutõrjeks kui ka nn mugavuskemikaalina teraviljapõldude pritsimiseks vahetult enne saagi koristamist, et kiirendada ja ühtlustada vilja valmimist. Viimati nimetatud kasutusviis on Eestis alates 2018. aastast keelatud.
Glüfosaadi kahjulikke omadusi kinnitavad paljud teadusuuringud. Väga põhjalikult on glüfosaadi omadustest kirjutanud professor Ülo Niinemets 23.11.2018 ajalehes Sirp. Alljärgnevalt lühikokkuvõte artiklis välja toodud probleemidest.
Nagu ülalpool mainitud, tuleneb üks osa sellest varieeruvusest otseselt glüfosaadi eri formuleeringute kasutamisest. Uuringud, mis on tehtud puhta glüfosaadiga, ei ole relevantsed, kuna seda glüfosaatsetes herbitsiidides ei kasutata. Samuti erinevad eri pikkusega uuringute tulemused ja seni on veel väga vähe andmeid glüfosaadi väikese kontsentratsiooni pikaajalisest mõjust. Varieeruvuse taustal on andmete interpretatsioonis siiski kõige sügavam lõhe tööstuse esindajate – täielik, agressiivne eitus – ja sõltumatute teadlaste võimalike keskkonna- ja terviseprobleemide möönmise vahel. Vett sogab veel see, et korporatiivse ja sõltumatu teaduse vahel ei ole asjatundjatel tihti võimalik vahet teha. Hiljuti lahvatanud skandaalide valguses on ilmnenud, et mõnegi „sõltumatu“ teadusuuringu on teinud tootjate variisikud.
Glüfosaat on ainult üks taimekasvatuses kasutatav aine, mille jäägid võivad inimorganismi sattuda tarbijast sõltumatutel asjaoludel. Nii taime- kui loomakasvatuses ning toidutööstuses kasutatakse aga paljusid aineid, mille jäägid samamoodi organismi satuvad ning mille väikeses kontsentratsioonis, kuid pikaajalist mõju ei ole või on väga vähe uuritud.
Kui otsustatakse lõpetada taoliste kemikaalide kasutusluba, peame arvestama asjaoluga, et pinnase reostatuse tõttu satuvad nad meie toidulauale veel aastakümneid. Ainus võimalus tervisliku toidu saamiseks on nii toidutootja kui tarbija teadlikkus ja järjest suurenev nõudlikkus!
Mürgitamisele rajatud toidutootmine ei ole jätkusuutlik!