Kirjatüki autor on World Council for Health juhtkomitee liige ja Health & Science juht Christof Plothe DO.
Kõik elusolendid meie planeedil alates väikseimast putukast suurima elevandini kannatavad elektromagnetlainete koorma all.
Meie kehad ei ole lihtsalt lihast ja luust, vaid keerukad bioelektrilise energiavõrgustikud, tantsides ja põimudes loodusega. Looduslikud elektromagnetilised sagedused pulseerivad ja vibreerivad kõikjal meie ümber. Nagu meid maailmaga ühendavad nähtamatud niidid kujundavad need sagedused meie iga liigutust ja mõjutavad elu mehhanisme, sealhulgas meie enda olemasolu. Mõelge sellele nagu suurejoonelisele bioelektrilisele sümfooniale, mille osa me oleme. Välja arvatud nüüdne lisatud uus, purustav ja laastava mõjuga sageduste kogum, mis uputab looduse muusika harmoonia. Viimastel aastakümnetel oleme kasutusele võtnud looduslikest miljoneid kordi tugevamad inimtekkelised impulss-elektromagnetväljad ja -sagedused (EMF). Elektromagnetväljade tekitatud kahju on sügav ja ulatuslik. Kõik selle planeedi liigid, alates väikseimatest putukatest kuni suurimate elevantideni kannatavad nende võimsate elektromagnetlainete raskuse all. Tõendid nende hävitava jõu kohta ilmnesid 1960. aastatel. Sel ajal soovitasid teaduslikud nõustajad elektromagnetväljade kasutuselevõtust keelduda. Sellest ajast alates on tõendite hulk järjest suurenenud.
Elektromagnetväljad võivad põhjustada neurokäitumslikke häireid, unehäireid, väsimust ja selliseid sümptomeid nagu peavalud, ärevus ja depressioon. Uuringud näitavad kahjulikku mõju peaaegu kõigile meie keha elundisüsteemidele, sealhulgas mikrobioomi rakkudele. Elektromagnetväljadel võib olla tõsine mõju meie viljakusele. Neid on seostatud ka vähiga. Maailma kõige ulatuslikum uuring (maksumusega 25miljonit USD), riiklik toksikoloogiaprogramm näitab aju- ja südamevähi esinemissageduse statistiliselt olulist suurenemist elektromagnetväljadega kokku puutunud loomadel allpool ICNIRP-i juhiseid. Aju on kogu oma õrnas keerukuses eriti haavatav nende elektromagnertiliste mõjude poolt vallandunud kiirguse suhtes. Suur hulk eelretsenseeritud teaduslikke aruandeid näitavad nüüd elektromagnetväljade kahjulikkust inimeste tervisele (ERS, 2024).
Näiteks:
• Umbes 93 uuringut 100-st tõestavad raadiosageduslikust kokkupuutest tekkinud oksüdatiivset stressi, tekitades kroonilist põletikku.
• Ajakirjas The Lancet (detsember 2018) avaldatud artiklis “Planetaarne elektromagneetiline reostus: on aeg hinnata selle mõju” väidavad Austraalia
uurimisrühma ORSAA teadlased, et 2266-st elektromagnetväljade uuringust leidis vähemalt 68 protsenti “olulisi bioloogilisi mõjusid või tervisemõjusid”.
• 2012. aastal hoiatasid 29 sõltumatut teadlast ja tervishoiueksperti kogu maailmas oma Bio Initative 2007 aruande värskenduses “traadita tehnoloogiate ja elektromagnetväljade võimalike riskide eest”.
• 2017. aastal käivitas enam kui 200 arsti ja teadlast erinevatest riikidest nn 5G apellatsiooni, mis on sellest ajast alates saanud rohkesti toetusavaldusi ja mille missiooni kirjeldus algab moratooriumi nõudmisega viienda põlvkonna 5G kasutuselevõtule telekommunikatsiooni jaoks kuni tööstusest sõltumatud teadlased on põhjalikult uurinud võimalikke ohte inimeste tervisele ja keskkonnale.
Mis on elektromagnetväljadega kokkupuute ohutu tase? Enamik tervishoiu reguleerivaid asutusi ja valitsusi ootab juhiseid rahvusvaheliselt
mitteioniseeriva kiirguse eest kaitsmise komisjonilt (ICNIRP). Sellegipoolest on suured erinevused selles, mida üksikud riigid peavad elektromagnetväljadega kokkupuute vastuvõetavaks tasemeks (vt joonist allpool). Pange tähele, mida sõltumatud teadlased meie kogutud andmete põhjal soovitavad. Näiteks ehitusbioloogid soovitavad jääda alla 10 μW/m2 ja peavad taseme jõudmist 1,000 μW/m2-ni väga murettekitavaks. Bioalgatuse raporti soovitus täheldatavate mõjude puudumise kohta on 3–6 μW/m2. Enne kui vaatame ICNIRPi juhiseid, pidage meeles järgmist:
• Üle 24 000 μW/m2 avaneb vere aju barjäär.
• Üle 2,000 μW/m2 suureneb lastel leukeemia esinemine kaks korda
• Pärast kokkupuudet ühe telefonikõne pikkuse ajaga suureneb kromosoomikatkestuste arv kuus korda. See näitab, et elektromagneetilise kiirguse genotoksiline mõju avaldub mittesoojusliku toime kaudu, suurendades vähitõenäosust, mis on juba täheldatav lastel üle 200 μW/m2.
• Kaugus vähendab intensiivsust: 20 cm kaugusel asuv nutiseade viib kehani umbes 200 000 μW/m2. 50 cm kaugusel langeb see kokkupuude 32 000
μW/m2-ni ja 1 m pärast langeb see 8,000 μW/m2-ni. Nii et kaugus elektromagnetväljade allikatest on oluline.
Niisiis, mida soovitab ICNIRP ohutu tasemega kokkupuutena? Hämmastav
näitaja – kuni 4 500 000 μW/m2. On selge, et ametiasutused peaksid hakkama nõudma sõltumatut ümberhindamist. Eriti kuna kosmiline taustevolutsiooniline kiirgus on alla 0,0000001 μW/m2. Võiksime küsida, kes soovitusi annab ja võrrelda erinevate arvamuste põhjendusi.
Allolevad pildid on teinud dr Tess Lawrie, kes selgitab: “Vasakul oli näit, mille sain pühapäeva hommikul telefoni keerates – graafikutest väljas. Kui Safe & Sounds Meteri punane tuli vilgub aeglaselt, tähendab see 10 x normi ületamist. Kui see vilgub kiiresti, tähendab see 100x normi ületamist.” Kas kasutate EMF-arvestit?
1992. aastal Saksamaal asutatud ICNIRP on eraõiguslik valitsusväline organisatsioon (NGO), mis on tihedalt seotud Maailma Terviseorganisatsiooni ja
Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) EMF projektiga. Kuigi see ei ole WHO ega ÜRO ametlik organisatsioon, deklareeritakse ICNIRPi soovitused
ohutuspiirangute määruse alusena. ICNIRPi rolli ja legitiimsuse kohta tekib mitu küsimust:
1. ICNIRP ei ole ÜRO ega WHO organisatsioon, vaid isehakanud vanemate inimeste rühm. Tal ei ole mandaati ÜRO-lt, WHO-lt ega üheltki demokraatlikult valitud valitsuselt ega riigiasutuselt.
2. ICNIRP nimetab ametisse ja vabastab ametist oma liikmed, väljendades muret oma sõltumatuse ja vastutuse pärast. Tegelikult ei ole hiljutistes
kohtuasjades ICNIRP autoriteeti veel tunnustatud ja selle sõltumatust ei saa tõestada. ICNIRPi rahaline sõltuvus elektriettevõtetest, mobiilsideoperaatoritest ja asjaomasest tööstusharust on pideva uurimise küsimus.
3. ICNIRPi õiguslik vorm tuleb veel kindlaks määrata. Kui ICNIRP-l puudub põhikiri, ei pruugi seda juriidiliselt eksisteerida. Kui see ei eksisteeri juriidiliselt juriidilise isikuna, tekitab see küsimusi selle kohta, kas tema soovituste kasutamine õigusnormide alusena on põhjendatud.
2020. aastal avaldasid Euroopa Parlamendi liige professor Klaus Buchner ja endine ELi parlamendiliige Michèle Rivasi kriitilise aruande ICNIRPi küsimuste kohta. See kannab pealkirja “The International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection: Conflicts of Interests, Corporate Capture and the Push for 5G” (“Mitteioniseeriva kiirguse kaitse rahvusvaheline komisjon: huvide konfliktid, ettevõtete hõivamine ja 5G edendamine”) ning käsitleb konkreetselt seda, kuidas telekommunikatsioonitööstuse korporatiivsed huvid ja huvide konfliktid on teadusliku arutelu kaaperdanud. Autorid väidavad, et selle aruande tulemused annavad ebamugava déjà-vu: paljud faktid ja protsessid, mis viivad praeguse olukorrani, kus Euroopa ametiasutused – alates Euroopa Komisjonist kuni enamiku liikmesriikideni – sulgevad silmad teaduslike faktide ja varajaste hoiatuste ees. “Oleme näinud sama stsenaariumi arutelus tubaka, asbesti, kliimamuutuste ja pestitsiidide üle,” väidavad nad.
ICNIRP on järjekindlalt tagasi lükanud olemasolevad teadmised ja uurimistulemused elektromagnetilise kiirguse mittetermilise mõju kohta.
ICNIRPi esindajad, sealhulgas tööstuse esindajad, kaitsevad jõuliselt kiirguse puhtalt termilist vaadet ja eitavad bioloogiliste mittetermiliste mõjude
olemasolu. See seisukoht on viinud selleni, et ICNIRP-is ei mainita mittetermilisi mõjusid ja lükatakse tagasi tuhanded uuringud, mis selliseid mõjusid
tõendavad. Selline vastutustundetu suhtumine on toonud kaasa arvukalt tagajärgi tervisele kogu maailmas.
2011. aasta mais jõudis WHO vähiuuringute agentuur Rahvusvaheline Vähiuurimiskeskus (IARC) järeldusele, et kõrgsageduslik kiirgus
sagedusvahemikus 30–300 GHz on inimestele “tõenäoliselt” kantserogeenne (rühm 2B). ICNIRP ignoreerib seda olulist järeldust. Vahepeal on seda mõju kinnitanud lugematu arv uuringud.
Arvestades ICNIRPiga seotud muresid, on selle rolli ja tegevuse põhjalik uurimine ülioluline. Rühmale sõltumatutele ja vastutustundlikele teadlastele
tuleks anda alustöö ohutu läviväärtuse soovituste koostamiseks. See tagaks erapooletud ja teaduslikult põhjendatud suunised mitteioniseeriva kiirguse kaitsmiseks. Kokkuvõtteks võib öelda, et ICNIRPi staatus, mõju ja seotus WHO ja ÜROga tõstatab olulisi küsimusi selle legitiimsuse ja selle soovituste õiguslikes eeskirjades kasutamise aluse kohta. Mittetermilise mõju kõrvalejätmine ja läbipaistvuse puudumine suurendavad veelgi vajadust kiireloomulise põhjaliku uurimise ja sõltumatute teadusekspertide kaasamise järele selles valdkonnas. Vahepeal peaksime olema valvsad, teadlikud ja püüdma kaitsta ennast ja oma kaasolendeid nende kunstlike elektromagnetiliste jõudude ülekaaluka jõu eest. Palun hankige hea EMF-mõõtja, et saaksite ise otsustada, milliste tasemetega soovite teie ja teie lapsed oma koolis, tööruumis ja kodus kokku puutuda. Palun kaaluge ka seda, kuidas saate end nende sageduste eest kaitsta.
Siin on vaid mõned ideed:
• Kasutage kodus oma mobiiltelefoni, tahvelarvutit ja sülearvutit kaabliühendusega (Ethernet/LAN-adapterid).
• Lülitage kodus WiFi ja kõik muud traadita seadmed (printer jne) välja.
• Lülitage välja oma mobiiltelefoni WiFi, Bluetooth, GPS, Interneti-funktsioonid, milliste kiirgust ei tohiks kehale mõjuda lasta. Lubage need funktsioonid ainult konkreetsel kasutamisel. Kõne saate vastu võtta.
• Keha kaitsmiseks elektromagnetväljadega kokkupuute eest kaaluge kaitseriietuse ja muude aksessuaaride kasutamist. Mõned head valikud on
saadaval Maailma Tervisenõukogu e-poes.
• Kaaluge EMF-mõõtja ostmist. Trifield TF2 EMF Meter on saadaval Maailma
Tervisenõukogu veebipoes. Kui leiate sellest artiklist väärtust ja teil on vahendeid, kaaluge palun oma
panust Maailma Tervisenõukogu toetamiseks. Täname.
Tegemist on pidevalt täieneva juhendiga, sisaldades teavet selle kohta, kuidas viiruslikku ja vaktsiinidest põhjustatud ogavalku kehast eemaldada. Taimsete ja teiste ravimite ning toidulisandite nimekirjad on koostatud koostöös rahvusvaheliste teadlaste ja holistiliste arstidega.
Kuna C_vid-19 nakkused, C_vid-19 vaktsiinid ja ogavalgu kahjustuste teema on uus, on see juhend välja kujunenud meditsiiniuuringutest ning rahvusvaheliste arstide ja tervishoiutöötajate kliinilisest kogemusest, arenedes uute tõendite ilmnemisel.
Siin toodud patendivabade ravimite ja toidulisandite kättesaadavus võib olla kogu maailmas erinev.
Kui teil on olnud C_vid-19, olete hiljuti saanud C_vid-19 süsti või teil on sümptomeid, mis võivad olla seotud C_vid-19 vaktsiini toimega, võib teil olla kasulik kasutada ühte või mitut meie ravimite ja toidulisandite loendit, et vähendada ogavalgu koormust. Ogavalk, mis on nii C_vid-19 viiruse osa kui ka mida toodetakse meie kehas pärast inokuleerimist, võib meie kehas ringelda, kahjustades rakke, kudesid ja elundeid. Me ei tea, kui kaua ogavalgud kehas püsivad, kuid see juhend on mõeldud koormuse vähendamiseks.
Paljud inimesed ei ole suutnud olemasolevate tervishoiuteenuste kaudu leida abi ogavalguga seotud haiguste (mida nimetatakse ka spikopaatiaks) korral. See teave on asjakohane, kui teil on pärast süsti esinenud kõrvaltoimeid, teil on pikk C_vid või kui teil on C_vid-süstimise järgne sündroom (pCoIS).
Oluline märkus: See ogavalgu detox-juhend on mõeldud ainult informatsiooniks. Kui oled pärast vaktsineerimist haige, pöördu abi saamiseks arsti poole. C_vid-süstimisjärgsete haiguste kohta teabe saamiseks vaadake WCHE süstimisjärgset juhendit.
Ogavalku võib leida kõigist SARS-CoV-2 variantidest. Seda toodetakse teie kehas ka siis, kui saate C_vid-19 süsti. Isegi kui teil pole olnud mingeid sümptomeid, c_vid-19 test on positiivne või kui pärast süsti ilmnenud kahjulikke kõrvaltoimeid, võib kehas olla püsivaid ogavalke. Nende puhastamiseks pärast süsti või nakkust soovitavad arstid ja holistilised praktikud mõnda lihtsat toimingut.
Arvatakse, et võimalikult kiiresti keha puhastamine ogavalgust (e. ogavalgu detox) peale nakatumist või süsti, võib anda kaitse järelejäänud või ringlevate ogavalkude kahjustuste vastu.
Ogavalgu detoxi juhendis käsitleme nende seisundite mitmeid peamisi näidustusi, millele saab detoxi käigus keskenduda: